Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Yılın ilk kandili olan Mevlid Kandili, duaların ve ibadetlerin kabul edildiği mübarek günlerdendir. Bu gecede bol bol dua edilmesi öneriliyor. Mevlid Kandili, Peygamber Efendimiz, Resulullah, Hz. Muhammed (SAV)’nin doğum günüdür. Bu yıl 22 Aralık 2015 Salı’yı 23 Aralık 2015 Çarşamba’ya bağlayan gecede idrak edilir. Mevlid kandilinde nasıl ibadet etmek gerekir, nasıl dua etmek gerekir diye sorabilirsiniz, ancak öncelikle kandili daha yakından tanıyalım.

Mevlid (Doğum Zamanı) Kandili, Rebiülevvel ayının 12. gecesidir. Aslında Peygamber Efendimiz döneminde Mevlid kandili kutlanmamıştır. Hatta Emeviler, Abbasiler dönemlerinde bile Mevlid Kandiline özel kutlama ve ibadet yapılmamıştır.

Ancak Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin 350. yılında Mısır’da, Şii Fatimi Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır. Kimine göre de ilk mevlid kandilini kutlayan yine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) ta kendisidir.

İlginçtir ki hicri 3. asırdan sonra kutlanmaya başlayan kandil gecelerine, “kandil” denmesinin sebebi, Padişah 2. Selim’in bu tip kutlama gecelerinde camilerde kandil yaktırmasıdır.

Peki Mevlid Kandili Kutlamak Caiz midir? Bu konuda 3 farklı görüş var.

1) Kimine göre mevlid kandili gibi geceler, bid’at demektedir. Yani bu tür adetler sonradan ortaya çıkmıştır, aslında dinde yoktur, dini hüküm ve delillere dayanmamaktadır, ayrıca sünnete aykırı olarak icat edilmiştir. Dolayısıyla mevlid kandili kutlanmamalıdır.

2) Kimilerine göre mevlid kandilini kutlamak caizdir, bid’at değildir. Bununla ilgili olarak da sahabenin Peygamber Efendimize (sav) neden Pazartesi ORUÇ tuttuğunu sorduğu olayı anlatırlar. Paygamber efendimiz sahabenin sorusununa karşılık “Ben bugün dünyaya geldim” der. Yani Peygamber Efendimiz (sav) bugünü kutlamak için oruç tutmuşur.

3) Kimine göre mevlid kandili kutlamak bid’at değildir, ancak özel bir kutlama da yapılmamalıdır. Bu günde efendimizin davasının konuşulması için toplanılması, ibadet edilmesi v.s hayırlıdır.

Peki bu mübarek ve özel günde nasıl bir ibadet yolu izlemeliyiz? Neler yapabiliriz ?

 • Kur’an-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekanlarda Kur’an ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
 • Peygamber Efendimiz (sas)’e salat ü selamlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
 • Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.
 • Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir?” gibi konular başta olmak üzere, hayati meselelerde derin düşüncelere girmeli.
 • Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede (günahları terk etme) bulunulmalı.
 •  Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
 • Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
 • Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlakı yerine getirilmeli.
 • O gece ile ilgili ayetler, hadisler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.
 • Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.
 • Hayattaki manevi büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

Rabbim yapmış olduğunuz tüm dua ve ibadetlerinizi kabul etsin inşallah. Hayırlı kandiller. Dua ve selamet ile…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER